Erasmus+

2018. október 1-jén az Erasmus+ program keretében 2018-1-HU01-KA202-047724, „Exchange of good practices and experiences in relation to the everyday rehabilitation of people with high support needs” számmal és címmel együttműködési projekt indult a Mohács-Kölked Társegyházközség Pándy Kálmán Otthona vezetésével. A projektben partnerként részt vesz még a Viborgi Önkormányzat (DK), a Közép-Dánia Régió (DK), az Alsterdorf Egyesület (Nagyvárad, RO), a Szellemi Sérült Testvéreinkért Alapítvány Budapestről és a Tovább Élni Egyesület Perbálról.

A projekt célja a lakóotthonokban, lakócentrumokban, illetve támogatott lakhatásban élő értelmi fogyatékos és/vagy pszichoszociális fogyatékossággal élő magas támogatási szükségletű személyek hétköznapi rehabilitációjával foglalkozó munkatársak tapasztalatcseréje és képzése.

A projekt során a magyar és román szervezetek munkatársai két dániai tanulmányúton, illetve két képzésen vettek részt. Olyan gyakorlati tudást és tapasztalatokat szereztek az elmúlt hónapok során, melyeket már azonnal, a mindennapi munkájukban hasznosítani tudnak. A tanulmányutak során a legmodernebb dániai intézményekbe látogattak el, különböző lakóotthonokat, foglalkoztatókat, közösségi szolgáltatásokat tanulmányoztak. Megismerkedtek a rendkívül hatékony munkaszervezéssel, az ottani kollégák feladataival és munkakörülményeivel. A gyakorlatban alkalmazott pedagógiai módszerek és eszközök mellett megismerték az ezek mögött álló elméletet, világnézetet és emberszemléletet, melyek nagy hatással voltak a résztvevőkre.

Mély benyomást tett a magyar és román kollégákra a rehabilitációs szemlélet, a munkatársak törekvése és szisztematikus pedagógiai munkája annak érdekében, hogy a – szinte – egész életüket intézményben töltő kliensek (vagy ahogy a dánok hívják őket: polgárok) is folyamatos fejlesztésben részesüljenek, és minél önállóbbak legyenek. Az önrendelkezés magas foka, az értelmes és hasznos mindennapi tevékenységek megszervezése, a különböző intézménytípusok és szolgáltatások közötti folyamatos kapcsolat, egyeztetés és átjárási lehetőség is fontos tapasztalat volt.

A tanfolyamok Magyarországon zajlottak, így a magyar és román partnerek egymás munkáját és intézményeit is megismerhették. A képzéseken olyan specifikus témák kerültek terítékre, mint a kockázatelemzés, a konfliktuskezelés, az agresszív és önsértő magatartás megelőzése, a szolgáltatásszervezés, a lakók napi- és hetirendjének megszervezése vagy a szakember – kliens kapcsolat. Konkrét hazai és külföldi esetleírások elemzése során a kollégáknak arra is lehetősége nyílt, hogy mindennapi szakmai kihívásaikat megoszthassák a többiekkel.

A beszámolók alapján kitűnik, hogy már a projektidőszak alatt több újonnan tanult módszert alkalmaznak mindennapi munkájukban a résztvevő kollégák.

A menüpontok alatt találhatóak a szakmai események programjai, a legérdekesebb előadások és szakmai anyagok, valamint egy képválogatás az elmúlt projektidőszakról.